Olga Kurzová

ZAKLADATELKA OÁZY

Vážení přátelé,

téměř celý svůj profesní život, což je 45 let, se věnuji práci s lidmi s mentálním postižením. Po střední pedagogické škole jsem si doplnila vzdělání na Pedagogické fakultě UK obor speciální pedagogika.

Pracovat jsem začínala jako vychovatelka ve Zvláštní škole internátní v Horní Plané. Když jsem se vdala do Prahy, nastoupila jsem jako vychovatelka do ústavu sociální péče ve Vlašské ulici v Praze. Již nejméně 30 let pracuji jako fakultní pedagog a snažím se načerpané zkušenosti předávat dál.

Práce s mentálně postiženými lidmi mne velmi zaujala a záhy jsem přišla na to, že tito lidé jsou velmi kreativní, citliví a je dobře rozvíjet jejich talent. Již v USP jsem zřídila hudebně pohybový kroužek, a když jsem se stala vedoucí vychovatelkou, přidala jsem ještě sportovní a výtvarný kroužek.

Po revoluci jsem založila s kolegyní Středovou a manželem Československé hnutí speciálních olympiád a v roce 1992 jsem založila Studio OÁZA. Byla jsem moc ráda, že o Studio byl velký zájem, takže původní 4 kroužky se brzy zaplnily a stále jsem o nějaký kroužek Studio rozšiřovala. Měla jsem velké štěstí na lidi, kteří se mnou spolupracovali, jak na lektory – opravdové odborníky (někteří s námi pracují od samého začátku až do nynějška), tak na asistenty, z nichž někteří již, po svých asistentských letech, pracují v OÁZE ve vedení, a další docházejí na různé akce OÁZY.

Jsem moc ráda, že když jsem na začátku roku 2011 odcházela do důchodu, mohla jsem předat OÁZU do dobrých rukou lidí, které jsem si vychovala, kteří přijali moji ideu a dál ji budou rozvíjet. Práce s lidmi s mentálním postižením je na jedné straně náročná, ale na druhé nesmírně inspirující.

Přeji všem lidem v OÁZE, aby tam byli tak šťastni, jako jsem byla já. Aby tam všichni, jak frekventant, tak pracovníci, lektoři i asistenti, našli druhý domov, a OÁZA přinášela všem jen radost. Aby se lidé u nás nedělili na lidi s postižením a bez postižení. A aby všichni, kdo se přijdou podívat na naše vystoupení či vernisáž, viděli, co všechno lidé z Oázy dokážou, že ve všech dřímá nějaký talent, který by se měl rozvíjet.

Olga Kurzová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *